Cyfrowa telewizja naziemna

NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA (NTC) 

 

Zgodnie z ustaleniami międzynarodowymi od dnia 17 czerwca 2015 r. nastąpi wyłączenie naziemnych analogowych przekazów TV również w Polsce. Jednakże telewidzowie będą mogli nadal oglądać programy do których się przyzwyczaili w ramach „analogowej” oferty, korzystając m.in. z bezpłatnej (free to air) telewizji naziemnej, którą właśnie rozpoczęto wdrażać.

 

KORZYŚCI Z WDROŻENIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ

 

1. więcej programów – w miejsce dotychczasowych 4 ogólnopolskich kanałów (TVP1, TVP2, POLSAT i TVP Info) może pojawić się dostępnych bezpłatnie aż 14 programów. I to bez konieczności podłączania się do sieci kablowej czy montowania anteny satelitarnej. Na obszarze działania telewizji cyfrowej powinniśmy móc od razu obejrzeć co najmniej trzy programy TVP (TVP1, TVP2, TVP Info), oraz cztery programy komercyjne TVN, POLSAT, PULS i TV4. Więcej osób będzie mogło oglądać regionalną TVP Info.

2. lepiejzdecydowanie poprawi się jakość odbioru programów, szczególnie w miastach. Sygnał cyfrowy jest bardziej odporny na zakłócenia niż przestarzały i nieefektywny sygnał analogowy. Znikną tak uciążliwe mory czy zwielokrotnione obrazy.

3. dodatkowe treści – telewizja cyfrowa umożliwia nie tylko odbiór programu telewizyjnego, ale i innych treści dodatkowych – bardziej zaawansowanych niż znana wszystkim telegazeta. W szczególności korzystając z pilota będzie można przeglądać programy, korzystając z tzw. elektronicznego przewodnika po programach, zapoznawać się ze skróconymi informacjami o zawartych w ramówce filmach, czy skróty starszych odcinków seriali – jednym zdaniem to wszystko, co do tej pory było znane tylko z cyfrowych platform satelitarnych czy niektórych telewizji kablowych.

 

JAK ODBIERAĆ CYFROWĄ TELEWIZJĘ NAZIEMNĄ?

 

Korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej będzie równie proste jak z obecnej telewizji naziemnej. Do posiadanego telewizora i anteny będzie bowiem wystarczyło dołączenie tzw. dekodera.

 

Osoby, które przymierzają się do wymiany starego telewizora będą mogły nawet zapomnieć o konieczności zakupu w/w urządzenia. Najnowsze telewizory będą miały montowane stosowne dekodery w swojej własnej obudowie. Wówczas odbiór naziemnej telewizji cyfrowej będzie tak prosty, jak odbiór przechodzącej powoli na zasłużoną emeryturę telewizji analogowej.

 

Jeśli chodzi o antenę, to praktycznie wszystkie anteny używane dotychczas będą dobrze odbierały sygnał telewizji cyfrowej. Wyjątkiem będą tzw. anteny siatkowe, w szczególności stosujące tzw. wzmacniacze szerokopasmowe. Te przypominające suszarki do bielizny konstrukcje metalowe są najczęściej tak skonstruowane, aby wzmacniały siłę praktycznie wszystkich sygnałów jakie trafią w ich sieć. Niestety współcześnie poza telewizją, wiele innych usług wykorzystuje zbliżone częstotliwości radiowe, np. do rozmów telefonicznych czy dostępu do Internetu i anteny te przestały być użyteczne.

 

Anteny siatkowe ze wzmacniaczami szerokopasmowymi nie sprawdzą się więc w odbiorze telewizji cyfrowej. Nawet odbiór telewizji analogowej za ich pomocą jest już mocno ograniczony, a jakość tego odbioru słaba. Więcej informacji o problemach z antenami siatkowymi można znaleźć na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod adresem www: http://www.uke.gov.pl/

  

 * Źródło: Urzędu Komunikacji Elektronicznej: http://www.polskacyfrowa.org/

 

Sortuj według:
Wyświetl po produktów